waiting
Holland Pázsit - hollandpazsit.hu

Kiégett fű helyreállítása — és a legjobb fű helyettesítő

A gyep a magyar kertek talán legfontosabb ismertetőjegye.

Ám ahhoz, hogy természetes, esztétikus benyomást nyújtson, egészségesen kell tartanunk, hiszen ellenkező esetben besárgulhat, kiéghet.

A fű kiégését több dolog is okozhatja, de szerencsére mind orvosolható.

Amennyiben viszont nem tudjuk megszüntetni a kiégést okozó tényezőket — például a háziállatok gyepre ürítését —, alternatív megoldást kell keresnünk.

A cikk végén erre is mutatunk megoldást!

Következzenek tehát a kiégett fű leggyakoribb okai, tünetei, valamint ha már megtörtént a baj, akkor a kiégett fű helyreállítása és a meglévő gyep felújítása.

A kiégett fű okai

Kiégett fű helyreállítása — és a legjobb fű helyettesítő

A fű kiégését általában a nap erős sugárzása okozza, hiszen egyre melegebbé válnak a nyarak, egyre erősebb az UV-sugárzás, ami természetesen egyre jobban megterheli a növényeinket.

Előfordulhat azonban, hogy a nap általi kiégést nem is feltétlenül az időjárás, hanem sokkal inkább a saját hibáink okozzák.

Ilyen hiba lehet például az, ha a nyári kánikulában napközben locsolunk, ekkor ugyanis a víz hatására sokkal könnyebben kiégetheti a nap a növényeket — ez pedig nem csak a fűre, hanem minden más növényre vonatkozik! Locsoljunk a reggeli vagy az esti órákban, mikor a nap már nem tűz.

A napsugárzás mellett a túlöntözés is okozhatja a fű kiégését, hiszen a gyep meg tudja szokni, hogy rendszeres folyadékutánpótlást kap, ezért csak sekély gyökeret ereszt — az öntözés kimaradásakor pedig azonnal kiszárad.

A nagy mennyiségű víz a fűszálak tápanyagfelvételére is hatással lehet, hiszen ha áll a víz a fűben, akkor nem fog oxigénhez jutni a gyökérzet, így végül teljesen elhal.

Nem csak nyáron, de akár ősszel is kiéghet a fű, ugyanis a túlzott napsütés mellett a nap vagy az oxigén hiánya is gondot okozhat abban az esetben, ha nem szedjük össze a fűre hullott faleveleket, amelyek így teljesen betakarják a gyepfelületet. Különösen nagy veszélyt jelentenek az olyan fák levelei, mint a dió, hiszen az ilyen jellegű növények komposztálódása különösen veszélyes a fűre nézve.

A föld minősége is létfontosságú, hiszen a nitrogénhiány ugyanazt a tünetet okozza, mint az oxigénhiány: kiég a fű.

Problémát okozhatnak a fűbe vagy talajba jutó mesterséges anyagok is, mint például a benzin. Ez általában fűnyíráskor, gyepszellőztetéskor vagy más gondozási feladatok ellátásakor szokott előjönni — és általában nem a gép meghibásodása, hanem a gyepen történő benzin újratöltés okozza.

Célszerű arra is figyelni, hogy időnként más nyomvonalon járjunk, vagy ha ugyanazt az útvonalat tapossuk nap mint nap, akkor tipegőkkel lássuk el a füvet — ellenkező esetben ugyanis összetömörítjük a földet, ami szintén a fű kiégéséhez fog vezetni.

Végül, de nem utolsó sorban háziállataink is a fű legnagyobb ellenségévé válnak, hiszen vizeletük nincs jó hatással a növényzetre. Célszerű tehát leszoktatni őket arról, hogy a gyepre végezzék a dolgukat.

De mi a helyzet akkor, ha már megtörtént a baj?

Meglévő gyep felújítása — kiégett fű helyreállítása

A legtöbb feljebb említett problémára szerencsére magától értetődő a megoldás.

A kiégett fű helyreállításának talán legfontosabb lépése az, hogy a már sérült vagy elhalt részeket eltávolítsuk, majd az alsó földréteget felforgassuk kissé.

Locsoljunk rendszeresen, de ügyeljünk arra is, hogy kellő mennyiségű — tehát kellő mélységig lejutó — vízzel, vízmennyiséggel lássuk el a gyepfelületet, valamint az öntözést a reggeli és az esti órákra időzítsük.

Jó megoldást nyújthat egy automata öntözőrendszer is, ahol a szakemberek már eleve úgy állítják be az eszközt, hogy az a megfelelő időben induljon el, és a megfelelő mennyiségű vizet jutassa ki a fű számára.

A víz mellett a föld tápanyagtartalmára is érdemes gondos figyelmet fordítani, hiszen a tápanyaghiány minden növény számára gondot okozhat.

A meglévő gyep felújításának egyik alapelve, hogy hagynunk kell hosszabbra nőni, hiszen a túl rövidre nyírás olyan sebesülést okozhat a növényben, ami komoly hatással lesz a növekedésre — 3-5 centiméternél rövidebbre nem érdemes nyírni, a tankolást pedig célszerű nem a gyepen végezni.

Ez után új fűmagot kell vetni a területre, de csak akkor, ha már gondoskodtunk az alatta található földterület tápanyag mennyiségéről, átforgatásáról, megpuhításáról és beáztatásáról.

Előfordulhat azonban, hogy még ezek a megoldások sem segítenek, mert a füvünket gombás betegség támadja, háziállatunkat nem sikerül leszoktatni a gyepre pisilésről, vagy egyszerűen csak nem megoldható a megfelelő időben történő öntözés.

Ebben az esetben érdemes lehet alternatív megoldás felé fordulni, amivel úgy lehet egész évben zöld füvünk, hogy egyáltalán nem kell időt, energiát és pénzt ölnünk a telepítést követő gondozásba és gyepápolásba.

Mi ez a megoldás?

Egyre népszerűbbé válik a műfű.

A mai modern technológiának köszönhetően ugyanis olyan élethű termékeket vagyunk már képesek gyártani, amelyekről szinte képtelenség megállapítani, hogy nem valódi gyepfelületről van szó.

 meglévő gyep felújítása

Ráadásul a műfű az összes olyan problémára megoldást nyújt, amelyet fentebb említettünk:

        Nem kell locsolni

        Nem szükséges tápoldatozni

        Nincs fűnyírás

        Nem árt neki az UV-sugárzás

        A háziállatok vizeletét teljes egészében átereszti

zöld fű

Amennyiben tehát egy igazán zöld fű az álmunk, amely még a téli hónapokban sem sárgul be, érdemes jobban megismerni ezt az alternatív megoldást.

Fontos azonban, hogy minőségi, megbízható gyártótól vásároljunk, hiszen így garantáltan olyan terméket fogunk kézhez kapni, amely nem csak évekig, hanem akár évtizedekig is képes lesz természetessé, hangulatossá és kényelmessé tenni kertünket, teraszunkat vagy akár erkélyünket is!

További információkért, képekért és videókért, valamint a műfű termékek áraiért érdemes tovább olvasni a Holland Pázsit® oldalán!