waiting
Holland Pázsit - hollandpazsit.hu

Fű betegségek (pl.: gombás fű) — és hatékony kezelésük

Minden élő szervezet — az állatoktól kezdve a növényeken át még az ember is — ki van téve a különböző kórokozók támadásainak.

A gyep, hiába számít igénytelen, ellenálló növényfajtának, sajnos nem jelent kivételt ez alól.

Szerencsére az állati kártevők nem jelentenek rá vesztélyt, ezért a fű betegségek döntő többsége gomba eredetű, míg kisebb része bakteriális.

De vajon milyen fű betegségek léteznek, melyek jelentik rá a legnagyobb veszélyt, miként előzhetőek meg és hogyan kezelhető a fertőzött vagy gombás fű?

Fű betegségek

gombás fű kezelése

Minden kerttulajdonos álma az, hogy az ablakán kinézve egy hibátlan, zöld, egybefüggő gyepszőnyeget köszönjön vissza rá.

Sajnos azonban nem ez a leggyakoribb forgatókönyv, aminek számtalan oka lehet:

        A gyep el van hanyagolva

        A fű növekedésének természeti feltételei nem adottak

        A különböző fű betegségek megakadályozzák az egészséges gyepfelület kialakulását

A fű gondozásáról már többször is beszéltünk, arról azonban még viszonylag kevés szó esett, hogy miként előzhető meg vagy kezelhető a gyep, ha megbetegszik.

Előtte azonban fontos megismerni, hogy pontosan milyen fű betegségek fenyegetik.

Az egyik leggyakoribb a hópenész, ami igen könnyen felismerhető — a gyepen szürkés, hószerű foltok jelennek meg.

Nem hiába hasonlítjuk a havazás utáni felülethez, hiszen maga a hóesés okozza: ha túl sokáig fekszik hó a gyepen, nem vágtuk rövidebbre a fűszálakat tél közeledtével, vagy letapossuk a gyepre esett havat, az mind-mind hozzájárulhat a hópenész kialakulásához.

A következő gyakori problémát a rozsda jelenti: ez a fűszálak rozsdához hasonló fertőzését jelenti. A rozsdabetegség a hópenésszel ellentétben főleg a meleg időben alakul ki.

Veszélyt jelentenek az algák is — általában akkor, ha a gyep alatti talajrétegnek nem jó a vízelvezetése vagy tápanyaghiányos.

Onnan lehet felismerni, hogy a gyepet nyálkás, zöld színű anyag lepi be.

A barna foltosság sokszor csak igen nehezen vehető észre, hiszen eleinte nem nagy foltokban, hanem a fűszálak egyes részein jelenik csak meg, így terjed egyik fűszálról a másikra.

Tünete a fűszálakon fellelhető barna szárazságfolt, illetve a hajnali órákban látható pókhálószerű anyag.

Az egyik legérdekesebb fű betegség a boszorkánykör, ami bizony gombás fűre utal és vizuálisan is könnyen felismerhető: viszonylag nagy, sárga gyűrűk formájában jelenik meg a gyepen, mintha természetfeletti teremtmények alakították volna ki — innen kapta nevét is.

Ezeket rendszerint a fűben lebomló szerves anyagok, például gallyak, nagy mennyiségben lenyírt fűszálak vagy más növények okozzák.

Természetesen sok más fű betegség létezik még, ám szinte mindig a fű gombásodása vagy bakteriális fertőzése áll a háttérben.

Az imént felsorolt betegségek kezelése az alábbi módon történik:

        Hópenész — a fű permetezése gomba ellen, általános gombaölővel

        Rozsda — szintén gyep gombaölő szerrel tudunk védekezni

        Algák — mohaölő szerekkel tudjuk a legkönnyebben kezelni

        Barna foltosság — a fű levegőztetése, illetve trágyázása megszünteti a problémát

        Boszorkánykör — a fertőzött gyepfelületet és talaj eltávolítása

Mivel a probléma az esetek döntő többségében a gombafertőzött gyep, ezért az ilyen jellegű gyepbetegségekre külön is kitérünk.

A fű gombásodása és a gombás fű kezelése

Mint azt már mindannyian jól tudjuk, a betegségek legjobb ellenszere a természetes immunrendszer.

A fű esetében az immunrendszert úgy tudjuk erősen tartani, ha megfelelően gondozzuk:

        Gyakran öntözzük

        Rendszeresen nyírjuk

        Időnként szellőztetjük

        Trágyázzuk és tápanyaggal töltjük fel

        Ha szükséges, felülvetjük vagy gyomirtózzuk

Amennyiben ezeket a feltételeket megteremtjük számára, a betegségek zömét kiküszöböljük.

Ám sajnos ez sem jelent garanciát arra, hogy minden gombát vagy baktériumot távol tudunk tartani — csupán csökkentjük a fű betegségek kialakulásának esélyét.

A jól ápolt gyep ugyanis 99%-ig védett.

Biztosra szeretnénk menni?

Hatékony megelőzési módszer lehet, ha nem csak megfelelően ápoljuk, de rendszeresen megtisztítjuk a gondozáshoz használt eszközeinket is, így a gombás spórákat nem tudjuk továbbterjeszteni azokra a helyekre, ahol még nem alakult ki a gombafertőzés.

A megelőzés mellett azonban bizony néha szükség lesz a gombás fű kezelésére is.

Ahhoz, hogy a folyamatot lépésről lépésre el tudjuk végezni, érdemes elolvasni a fű gombásodásáról szóló cikkünket  is, amiben mindent elmagyarázunk.

Sajnos azonban előfordulhat, hogy olyan tényező játszik szerepet a fű gombásodásában, amire egyszerűen nincs ráhatásunk — a probléma megoldása pedig túl sok időt, energiát vagy pénzt igényel.

Ebben az esetben alternatív megoldás után kell fordulnunk, de szerencsére ilyet is tudunk mutatni!

A gyepbetegségek legjobb ellenszere

gyepbetegségek

Ha nem szeretnénk a gyep gondozásával és kezelésével tölteni a drága szabadidőnket, válasszunk olyat füvet, ami teljesen, 100%-ig betegségmentes.

A legjobb alternatív megoldás kétségtelenül a műfű.

Amellett, hogy nem igényel locsolást, tápanyagozást, szellőztetést vagy gyomtalanítást, természetes ellenségei sincsenek.

Nem kell attól félnünk, hogy gombák vagy baktériumok támadják meg, amelyeknek a kezelése rengeteg pénzt és időt visz el.

A legjobb pedig az egészben az, hogy ugyanolyan természetes hatást kelt, mint a valódi gyep.

A műfű szőnyegnek rengeteg más előnye is van, hiszen a mai modern technológiának hála egyre népszerűbbé válik azokban az otthonokban, ahol a kerttulajdonosok pihenni szeretnének — és nem dolgozni.

Érdemes utána olvasni, hogy mi mindenre képes az igazi, holland minőség — további információk a Holland Pázsit® főoldalán találhatóak.